utorak, 23. veljače 2016.

FENG SHUI I SOBNE BILJKE

FENG SHUI :   sobne biljke za pozitivnu energiju





Prema feng šui, drevnom kineskom načinu življenja postoje sobne biljke koje regulišu protok prirodne energije i uspostavljaju ravnotežu između različitih energija.

Pozitivnu energiju u vaš dom donijet će sve biljke koje imaju srcolike, zaobljene i mesnate listove. Tu spadaju fikusi, krotoni, difenbahije, ljubičice, orhideje, spatifilum, kućna sreća ...


Najbolje je da biljke držite u istoćnom, južnom ili  jugoistočnom dijelu doma, još aku su u tom dijelu trpezarija, dnevna soba ili ulaz rezultat će biti još bolji.



Feng šui preporučuje da se koriste biljke  i njihovi mirisi radi postizanja lične enrgetske ravnoteže – bolje se osjećamo kada u prostoru osjetimo neki miris koji nam je prijatan. Takve biljke su:  bosiljak, limun, bor, eukaliptus, jasmin, kamilica, cimet, lavanda, nana, ruža, narandža i timjan.
Miris bosiljka povećava osjećaj sigurnosti i omogućava lakšu koncentraciju. Bor možete staviti na ulazu u stan, kuću ili terasu, jer će tako smanjiti napetost.

Biljke koje imaju trnje, iglice ili oštro lišće u obliku sablje smatra se izrazito negativnim kao što su razne vrste kaktusa, palme s oštrim listovima, zatim mini Agave, Dracaena itd.





















Feng shui smatra da suho cvijeće također nije dobro držati u životnim i radnim prostorima jer nema života pa predstavlja mrtvu energiju.

Takođe  preporučuju izbjegavanje biljaka u spavaćoj sobi jer biljka širi aktivnu energiju a spavaća je sobe mjesto koje treba vladati što mirnija atmosfera.



 U vazi  ipak drage moje držite samo svježe cijeće i to na sredini prostorije jer će tako upijati mirise i toksine.



ponedjeljak, 15. veljače 2016.

Osnove kod njege kaktusa

O kaktusima - ako niste znali.......



Kaktusi spadaju u popularne biljke u našim domovima –čak se i početnici mogu brinuti o njima, a uvijek izgledaju atraktivno i što je najvažnije nisu potrošači  našeg dragocjenog vremena.
Ako niste znali, kaktusi su biljke koje su izgledom i građom prilagođene pustinjskim uslovima.Listovi su im reducirani u bodlje, kako bi na visokim temperaturama manje gubili vodu  a stablo znatno prošireno u „spremište“ za vodu.

Kaktusima svakako treba svjetlost kako bi rasli,pa ih treba tokom ljeta držati na toplom i sunčanom mjestu ali valja pripaziti da nisu  izloženi direktnom suncu cijelog dana.Takođe, ukoliko iznesete svoje kaktuse napolje i pri tom ih naglo izložite jakom suncu moguće su i opekline.Tako da budete oprezni i iznesete ih napolje kada i ostalo sezonsko cvijeće i postepeno ih izlažete direktnom suncu.
Tokom ljeta kaktuse zalijevamo samo u slučajevima kada je zemlja u potpunosti suha , manjim količinama ostajale vode  sobne temperature.
Ako se radi o vrsti koja se razvija u visinu treba da imate jednaku  dinamiku zalijevanja kako vam se nebi desilo da  se stablo kaktusa sužava pa opet širi, nego da raste zdravo i jednako i u visinu i u širinu.Takvi kaktusi takođe trebaju prostor u kojem će stvoriti zdrav i snažan korjen koji će mu omogućiti stabilnost pa im treba i dublja posuda.

Sve teorije o uzgoju u  malim posudama preporučujemo za ljubitelje malih kaktusa koji žele da takvi i ostanu.

Vrlo su interesantne i popularne male i velike baštice sa kaktusima.


Zimi, međutim, kaktusi zahtijevaju mižu temperaturu, smanjeno ili nikakvo zaljevanje.Takve uslove imaju u svojoj domovini u tropskim i sutropskim pustinjama.

subota, 6. veljače 2016.

Proljeće je vrijeme za obnovu…

Nakon zime, u rano proljeće, bilju treba pomoć za obnovu i rast.

Početkom  marta, vrijeme je i za presađivanje cvijeća, prije nego biljke počnu intenzivnije rasti i cvjetati. U veću posudu biljke treba presaditi onda kada žile isplivaju na površinu ili proviruju kroz drenažne otvore na saksiji kao i biljke koje nisu presađivane više od dvije godine.
U periodu intenzivnog cvjetanja biljke ne treba dirati. U ovom periodu biljkama treba samo dohrana.
Biljke se presađuju u saksiju veću za broj ili dva, ne više, jer u protivnom biljka svoju snagu usmjeri na razvoj korjena kako bi popunila saksiju a za vas počinje period stagniranja koji može da traje i po godinu dana.Biljka vam jednostavno ne napreduje.
 Za drenažu može poslužiti šljunak ili glinene kuglice. Drenažni sloj štiti biljku od propadanja u slučaju prevelike vlage što je najčešći razog ugibanja sobnih biljaka. Nakon što se biljka presadi u novu saksiju  i u novu zemlju nije ju potrebno prihranjivati sljedećih mjesec do dva.
Biljke treba prehranjivati u periodu od marta do oktobra kada intenzivnije rastu.
 Dovoljno vlage i hranjivih tvari biljku osnažuje i ona je otpornija.

 Preporuka je zalijevati češće manjim količinama vode. Za osjetljive biljke poput orhideja, paprati i agruma postoje specijalna gnojiva ili se klasično gnojivo razrijedi.
Sa dolaskom toplijih dana biljke treba premjestiti sa prozora na južnoj ili istočnoj strani na prozore koji se nalaze na zapadnoj ili sjevernoj strani kako ne bi bile izožene proljetnom suncu koje zna biti dosta jako. Izuzetak su kaktusi i sukulenti kojima jako sunce ne smeta.
Sa bilja treba redovito uklanjati osušene listove i grančice.
Bez razlike, biljke ne vole fizički dodir te ih nije poželjno stavljati na prometna mjesta gdje je vjerojatnost oštećenja veća.