četvrtak, 17. ožujka 2016.

SANSAVERIJA se vraća



SANSEVERIJA


Nekada vrlo česta u našim domovima  a onda skoro  pala u zaborav dolaskom novih  vrsta.

Vrlo jednostavna za uzgajanje, neobičnog habitusa u zadnje vrijeme je prepoznata od strane dizajnera  i zauzela značajno mjesto u modernim enterijerima.
Zgodna za dekoraciju soliterno , u grupacijam sa sobnim cvijećem sličnih zahtjeva  i dobro rješenje za pregrađivanje prostora.


 Tipična je biljka za moderan stan s centralnim grijanjem. Tvrdi, kožnati listovi većine sorti  rastu uspravno u visinu, pa ne zauzimaju mnogo prostora. Sanseverija potiče iz Afrike, pa traži dosta topline. Moramo je držati bar u umjereno loženoj sobi. Ne podnosi hladnu vodu iz vodovoda, pa je uvijek treba zalijevati mlakom, odstajalom vodom. Ako je posađena u malu saksiju, može se zalijevati i odozdo u podmetač.


Ljeti je treba redovito i obilno zalijevati, a zimi vrlo oprezno ovisno o toplini prostorije u kojoj je držimo.

utorak, 23. veljače 2016.

FENG SHUI I SOBNE BILJKE

FENG SHUI :   sobne biljke za pozitivnu energiju





Prema feng šui, drevnom kineskom načinu življenja postoje sobne biljke koje regulišu protok prirodne energije i uspostavljaju ravnotežu između različitih energija.

Pozitivnu energiju u vaš dom donijet će sve biljke koje imaju srcolike, zaobljene i mesnate listove. Tu spadaju fikusi, krotoni, difenbahije, ljubičice, orhideje, spatifilum, kućna sreća ...


Najbolje je da biljke držite u istoćnom, južnom ili  jugoistočnom dijelu doma, još aku su u tom dijelu trpezarija, dnevna soba ili ulaz rezultat će biti još bolji.



Feng šui preporučuje da se koriste biljke  i njihovi mirisi radi postizanja lične enrgetske ravnoteže – bolje se osjećamo kada u prostoru osjetimo neki miris koji nam je prijatan. Takve biljke su:  bosiljak, limun, bor, eukaliptus, jasmin, kamilica, cimet, lavanda, nana, ruža, narandža i timjan.
Miris bosiljka povećava osjećaj sigurnosti i omogućava lakšu koncentraciju. Bor možete staviti na ulazu u stan, kuću ili terasu, jer će tako smanjiti napetost.

Biljke koje imaju trnje, iglice ili oštro lišće u obliku sablje smatra se izrazito negativnim kao što su razne vrste kaktusa, palme s oštrim listovima, zatim mini Agave, Dracaena itd.





















Feng shui smatra da suho cvijeće također nije dobro držati u životnim i radnim prostorima jer nema života pa predstavlja mrtvu energiju.

Takođe  preporučuju izbjegavanje biljaka u spavaćoj sobi jer biljka širi aktivnu energiju a spavaća je sobe mjesto koje treba vladati što mirnija atmosfera.



 U vazi  ipak drage moje držite samo svježe cijeće i to na sredini prostorije jer će tako upijati mirise i toksine.



ponedjeljak, 15. veljače 2016.

Osnove kod njege kaktusa

O kaktusima - ako niste znali.......



Kaktusi spadaju u popularne biljke u našim domovima –čak se i početnici mogu brinuti o njima, a uvijek izgledaju atraktivno i što je najvažnije nisu potrošači  našeg dragocjenog vremena.
Ako niste znali, kaktusi su biljke koje su izgledom i građom prilagođene pustinjskim uslovima.Listovi su im reducirani u bodlje, kako bi na visokim temperaturama manje gubili vodu  a stablo znatno prošireno u „spremište“ za vodu.

Kaktusima svakako treba svjetlost kako bi rasli,pa ih treba tokom ljeta držati na toplom i sunčanom mjestu ali valja pripaziti da nisu  izloženi direktnom suncu cijelog dana.Takođe, ukoliko iznesete svoje kaktuse napolje i pri tom ih naglo izložite jakom suncu moguće su i opekline.Tako da budete oprezni i iznesete ih napolje kada i ostalo sezonsko cvijeće i postepeno ih izlažete direktnom suncu.
Tokom ljeta kaktuse zalijevamo samo u slučajevima kada je zemlja u potpunosti suha , manjim količinama ostajale vode  sobne temperature.
Ako se radi o vrsti koja se razvija u visinu treba da imate jednaku  dinamiku zalijevanja kako vam se nebi desilo da  se stablo kaktusa sužava pa opet širi, nego da raste zdravo i jednako i u visinu i u širinu.Takvi kaktusi takođe trebaju prostor u kojem će stvoriti zdrav i snažan korjen koji će mu omogućiti stabilnost pa im treba i dublja posuda.

Sve teorije o uzgoju u  malim posudama preporučujemo za ljubitelje malih kaktusa koji žele da takvi i ostanu.

Vrlo su interesantne i popularne male i velike baštice sa kaktusima.


Zimi, međutim, kaktusi zahtijevaju mižu temperaturu, smanjeno ili nikakvo zaljevanje.Takve uslove imaju u svojoj domovini u tropskim i sutropskim pustinjama.

subota, 6. veljače 2016.

Proljeće je vrijeme za obnovu…

Nakon zime, u rano proljeće, bilju treba pomoć za obnovu i rast.

Početkom  marta, vrijeme je i za presađivanje cvijeća, prije nego biljke počnu intenzivnije rasti i cvjetati. U veću posudu biljke treba presaditi onda kada žile isplivaju na površinu ili proviruju kroz drenažne otvore na saksiji kao i biljke koje nisu presađivane više od dvije godine.
U periodu intenzivnog cvjetanja biljke ne treba dirati. U ovom periodu biljkama treba samo dohrana.
Biljke se presađuju u saksiju veću za broj ili dva, ne više, jer u protivnom biljka svoju snagu usmjeri na razvoj korjena kako bi popunila saksiju a za vas počinje period stagniranja koji može da traje i po godinu dana.Biljka vam jednostavno ne napreduje.
 Za drenažu može poslužiti šljunak ili glinene kuglice. Drenažni sloj štiti biljku od propadanja u slučaju prevelike vlage što je najčešći razog ugibanja sobnih biljaka. Nakon što se biljka presadi u novu saksiju  i u novu zemlju nije ju potrebno prihranjivati sljedećih mjesec do dva.
Biljke treba prehranjivati u periodu od marta do oktobra kada intenzivnije rastu.
 Dovoljno vlage i hranjivih tvari biljku osnažuje i ona je otpornija.

 Preporuka je zalijevati češće manjim količinama vode. Za osjetljive biljke poput orhideja, paprati i agruma postoje specijalna gnojiva ili se klasično gnojivo razrijedi.
Sa dolaskom toplijih dana biljke treba premjestiti sa prozora na južnoj ili istočnoj strani na prozore koji se nalaze na zapadnoj ili sjevernoj strani kako ne bi bile izožene proljetnom suncu koje zna biti dosta jako. Izuzetak su kaktusi i sukulenti kojima jako sunce ne smeta.
Sa bilja treba redovito uklanjati osušene listove i grančice.
Bez razlike, biljke ne vole fizički dodir te ih nije poželjno stavljati na prometna mjesta gdje je vjerojatnost oštećenja veća.



nedjelja, 31. siječnja 2016.

Uređenje enterijera sobnim biljkama


Osnove biodekoracije enterijera


Pri uređenju enterijera dekorativnim sobnim biljkama mora se krenuti od konstatacije da one potiču iz raznih krajeva svijeta i da imaju veoma raznolike zahtjeve prema intezitetu svjetlosti, visini temperature, vlažnosti vazduha, sastava zemljišta itd.


Osim toga,  vrsta, oblik i boja odabrane biljke treba da je u skladu sa stilom namještaja, bojom zidova te namjenom i funkcijom prostora.









Korištenjem zelenila pojedini dijelovi prostora ili njegovi elementi mogu se uspješno maskirati ili istaći, pa ćak i naglasiti. 
Ako prostor u koji unosimo sobne  biljke ima namještaj jednostavnih boja možemo koristiti sobne biljke lisno dekorativne sa interesantnim šarama i bojama lista unose osvježenje u prostor i stvaraju ugodniji ambijent.
Međutim, ako se radi o namještaju opterećenom dekorativnim elementima popunit ćemo prostoriju biljkama koje svojom jednostavnošću doprinose stvaranju harmonične sredine.



Primjena i postavljanje sobnih biljaka u prostoru može se vršiti na više načina, što zavisi od njegove namjene i funkcije kao i od dimenzija, osvjetljenja, boja itd.Ako se radi o grupnoj sadnji, mora se voditi računa o jednakom afinitetu biljaka prema temperaturi, osvjetljenju, vlažnosti i zemljištu.Osim toga tu je potrebno uskladiti boje, vrijeme cvjetanja i oblik biljke.




Dekorativne sobne biljke možemo saditi i kao soliterne. To su većinom reprezentativna mjesta koja zahtijevaju biljke sa lijepim habitusom, listom  ili cvijetom.



Sobne biljke kao i soliterne mogu poslužiti za odvajanje radnih prostora, kao i garnitura za sjedenje.
Dekorativne sobne biljke ako imaju specifičan oblik habitusa ili pojedinih dijelova(lista, cvijeta ili ploda), mogu vrlo uspješno odigrati ulogu skulpture u prostoru.Ako se postave na vidljiva reprezentativna mjesta i ako se adekvatno osvijetle mogu prestavljati izuzetne efekte.
Zato,  da bi uživali u efektima svog sobnog cvijeća treba da odaberete odgovarajuće vrste, primjereno ih njegujete i odaberete im odgovarajuće mjesto gdje će se osjećati prijatno i u harmoniji sa svojom okolinom.



 



ponedjeljak, 25. siječnja 2016.

Uzgoj kućnog bilja

Osnovi uzgoja kućnog bilja

Ukoliko ste ljubitelji cvijeća i htjeli biste u vašoj kući ili stanu imati lijepo i zdravo zelenilo, potrebno je znati nekoliko osnovnih stvari .

1. Sadnja kućnog bilja


Najbolje je sobno bilje saditi u glinene saksije, no i plastične su se pokazale sasvim korektnim . Glinene saksije su porozne i zemlja i supstrati u njima prije gube vodu tako da se takve saksije preporučuju za biljke koje nisu zahtjevne po pitanju potreba za vodom. Kod plastičnih saksija je suprotno, pogodnije su za vrste koje vole više vlage.
Na dnu saksije  postoji rupa kroz koju otječe suvišna voda pa treba paziti da se ta rupa ne začepi. Kako bi spriječili začepljivanje, pri sadnji stavljamo na nju mali komad crijepa koji ima drenažnu ulogu, i sprečava zadržavanje vode u zoni korjena i na taj način smanjuje mogučnost trulenja korjena.

Ukoliko imate velike saksije iz praktičnih razloga umjesto komadića crijepa  možete koristiti i komadiće stiropora.Drenaža će biti jednako kvalitetna a pomjeranje saksije lakše.

2. Zalijevanje


Najveća je greška obilno zalijevati pa da nam u tasnici saksije uvijek ima puno vode. Druga velika greška je zalijevanje prehladnom vodom.
Idealno je zalijevati kišnicom ali dobra zamjena je i ostajala voda sobne temperature.
Dok god je zemlja u kojoj je biljka vlažna, ne treba je dodatno zalijevati. Ako nam se ipak dogodi da zbog propusta u zalijevanju dođe do sušenja biljke , stavit ćemo je u veću posudu punu vode i ostaviti preko noći da se dobro napije.Ujutro ocijediti ostatak .
Problemi sa zalijevanjem se najćešće javljaju iz dva razloga.Iz velike ljubavi i želje da naše cvijeće bude praznik za oči, pretjeramo sa pažnjom i obično prezaljevamo ili pređubrimo .Drugi razlog je da zbog velikih obaveza i ubrzanog načina života zaboravimo da zalijemo. 
Zato bi preporučila svima koji se pronađu u drugoj skupini da se opredijele za nezahtjevne biljke koje imaju male potrebe za vodom što će biti jedna od posebnih tema.

3. Prehrana biljaka


Dok god ima hranjivih tvari u zemlji, biljka se uspješno razvija i raste. No, kad iscrpi hranu, razvoj zaostaje dok je ne presadimo u novu zemlju bogatu hranom. Dodavanje mineralnih tećnih gnojiva bi bilo dovoljno samo jednom sedmično a u zimskom periou u fazi mirovanja nije potrebno.Kaktuse i sukulente nije potrebno gnojiti jer time gube svoje karakteristične oblike i prebrzo rastu.

Neke biljke trebaju više svjetlosti, nekima to nije bitno.
Treba imati na umu da većina biljaka ne voli da joj se često mijenjau mjesta kao i da budu na promahi.

Stoga ako želite lijepu i zdravu biljku raspitajte se o uslovima koji su optimalni za nju. Biljke ne iziskuju puno njege ali je jako važno da znamo kakve im uslove trebamo obezbijediti  kako bi nam uzvratile .

Za sva pitanja, probleme i savjete slobodno nas kontaktirajte ili komentarišite ispod! :)