ponedjeljak, 25. siječnja 2016.

Uzgoj kućnog bilja

Osnovi uzgoja kućnog bilja

Ukoliko ste ljubitelji cvijeća i htjeli biste u vašoj kući ili stanu imati lijepo i zdravo zelenilo, potrebno je znati nekoliko osnovnih stvari .

1. Sadnja kućnog bilja


Najbolje je sobno bilje saditi u glinene saksije, no i plastične su se pokazale sasvim korektnim . Glinene saksije su porozne i zemlja i supstrati u njima prije gube vodu tako da se takve saksije preporučuju za biljke koje nisu zahtjevne po pitanju potreba za vodom. Kod plastičnih saksija je suprotno, pogodnije su za vrste koje vole više vlage.
Na dnu saksije  postoji rupa kroz koju otječe suvišna voda pa treba paziti da se ta rupa ne začepi. Kako bi spriječili začepljivanje, pri sadnji stavljamo na nju mali komad crijepa koji ima drenažnu ulogu, i sprečava zadržavanje vode u zoni korjena i na taj način smanjuje mogučnost trulenja korjena.

Ukoliko imate velike saksije iz praktičnih razloga umjesto komadića crijepa  možete koristiti i komadiće stiropora.Drenaža će biti jednako kvalitetna a pomjeranje saksije lakše.

2. Zalijevanje


Najveća je greška obilno zalijevati pa da nam u tasnici saksije uvijek ima puno vode. Druga velika greška je zalijevanje prehladnom vodom.
Idealno je zalijevati kišnicom ali dobra zamjena je i ostajala voda sobne temperature.
Dok god je zemlja u kojoj je biljka vlažna, ne treba je dodatno zalijevati. Ako nam se ipak dogodi da zbog propusta u zalijevanju dođe do sušenja biljke , stavit ćemo je u veću posudu punu vode i ostaviti preko noći da se dobro napije.Ujutro ocijediti ostatak .
Problemi sa zalijevanjem se najćešće javljaju iz dva razloga.Iz velike ljubavi i želje da naše cvijeće bude praznik za oči, pretjeramo sa pažnjom i obično prezaljevamo ili pređubrimo .Drugi razlog je da zbog velikih obaveza i ubrzanog načina života zaboravimo da zalijemo. 
Zato bi preporučila svima koji se pronađu u drugoj skupini da se opredijele za nezahtjevne biljke koje imaju male potrebe za vodom što će biti jedna od posebnih tema.

3. Prehrana biljaka


Dok god ima hranjivih tvari u zemlji, biljka se uspješno razvija i raste. No, kad iscrpi hranu, razvoj zaostaje dok je ne presadimo u novu zemlju bogatu hranom. Dodavanje mineralnih tećnih gnojiva bi bilo dovoljno samo jednom sedmično a u zimskom periou u fazi mirovanja nije potrebno.Kaktuse i sukulente nije potrebno gnojiti jer time gube svoje karakteristične oblike i prebrzo rastu.

Neke biljke trebaju više svjetlosti, nekima to nije bitno.
Treba imati na umu da većina biljaka ne voli da joj se često mijenjau mjesta kao i da budu na promahi.

Stoga ako želite lijepu i zdravu biljku raspitajte se o uslovima koji su optimalni za nju. Biljke ne iziskuju puno njege ali je jako važno da znamo kakve im uslove trebamo obezbijediti  kako bi nam uzvratile .

Za sva pitanja, probleme i savjete slobodno nas kontaktirajte ili komentarišite ispod! :)

Nema komentara:

Objavi komentar